1. Cel działania Zespołu ds. Kształcenia Specjalnego
Zespół Orzekający działający w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10 wydaje orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek i szkół znajdujących się w rejonie działania Poradni oraz dla dzieci przed rozpoczęciem obowiązku szkolnego mieszkających na terenie dzielnicy Bielany.
Kształcenie specjalne organizuje się dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami i/lub odchyleniami rozwojowymi, wymagających stosowania specjalnych metod i form pracy oraz organizacji nauki. Według Rozporządzenia MEN są to:
- niepełnosprawność ruchowa, w tym z afazja,
- niepełnosprawność intelektualnia w stopniu lekkim,
- niepełnosprawność intelektualnia w stopniu umiarkowanym,
- niepełnosprawność intelektualnia w stopniu znacznym,
- niepełnosprawności sprzężone,
- niedostosowanie społeczne,
- zagrożenie niedostosowaniem społecznym.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. 2017 nr 0 poz. 1743 2017.09.15) 2. Skład Zespołu
mgr Ewa Kuczyńska - Przewodnicząca Zespołu, psycholog
mgr Anna Grabek-Dąbrowska - psycholog
mgr Barbara Wąsowicz-Staniszewska - pedagog
lek. Grzegorz Polański - neurolog konsultant
3. Procedura wydawania orzeczeń
Osoby zainteresowane wydaniem orzeczenia w potrzebie kształcenia specjalnego w pierwszej kolejności powinny skontaktować się z psychologiem, który opiekuje się szkołą ucznia (zakładka: Rejon działania) - specjalista koordynuje działania i ustala terminy badań u innych specjalistów: pedagoga, logopedy, ew. lekarza neurologa.
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań i zgromadzeniu dokumentacji, rodzic wypełnia wniosek o wydanie orzeczenia. Psycholog prowadzący przedstawia sprawę dziecka/ucznia podczas posiedzenia Zespołu Orzekającego.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydaje się w terminie nie dłuższym niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia lub od dnia przedstawienia pełnej dokumentacji.
Wnioskodawca jest informowany o terminie posiedzenia Zespołu Orzekającego i ma prawo wziąć udział w posiedzeniu Zespołu Orzekającego podczas omawiania sprawy swojego dziecka, a także wnioskować o udział w posiedzeniu Zespołu innych osób.
W ciągu 7 dni od terminu posiedzenia Zespołu wnioskodawca może odebrać w Poradni jeden egzemplarz orzeczenia (termin odbioru orzeczenia proszę potwierdzić telefonicznie).
Jeżeli w ww. okresie orzeczenie nie zostanie odebrane z Poradni, siódmego dnia zostanie ono wysłane listem poleconym na adres wnioskodawcy.
4. Terminy posiedzeń Zespołu
Zespół zbiera się co drugi wtorek (jeden raz na dwa tygodnie) i obraduje w godzinach 13:00 -17:00.
Zastrzega się możliwość zmiany terminu posiedzenia Zespołu z przyczyn formalnych.
Wnioskodawca zostanie poinformowany o ewentualnej zmianie terminu.
5. Pliki do pobrania
zaświadczenia lekarskie:
- kształcenie specjalne (KS)
- zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze (ZRW)
- wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD)
| |